logo_mzr

ostatnia-droga-cz-b

Okładka:

Książka:

Tytuł Ostatnia droga
Tytuł oryginału 111 вопросов и ответов для подготовки ко дню смерти
Autor Raszid Bułtaczajew
Tłumaczenie Rozalia Bogdanowicz
Konsultacja języka arabskiego prof. dr hab. Marek M. Dziekan
Korekta Musa Çaxarxan Czachorowski
Wydawca Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium Muzułmańskie
Miejsce i rok wydania Wrocław 1439/2018
ISBN 978-83-65802-07-1
Liczba stron 64
Format 15 × 21 cm
Skład Agencja Wydawnicza „ARGI”– Wrocław – www.argi.pl

 • Ta oto książka przestrzega, uprzedza i jednocześnie obwieszcza o najważniejszym wydarzeniu w ziemskim życiu człowieka – o śmierci, która prowadzi go albo do Raju, albo do Piekła.

  (Raszid Bułtaczajew, Ostatnia droga, s. 6)

  Książeczka Ostatnia droga to kolejne wydawnictwo religijne przygotowane przez zespół redakcyjny przy Najwyższym Kolegium Muzułmańskim MZR w RP. Publikacja jest tłumaczeniem 111 pytań i odpowiedzi przygotowanych przez Raszida Bułtaczajewa, w których autor porusza problemy dotyczące życia doczesnego i pozagrobowego z punktu widzenia muzułmańskiej religii islamu.

  Ostatnia droga, opierając się na Koranie i sunnie, w przystępny sposób podejmuje bardzo ważną tematykę, związaną z umieraniem, pochówkiem oraz życiem przyszłym. Ze 111 odpowiedzi czytelnicy dowiedzą się jak – zgodnie z zasadami islamu – przygotować się do tej ostatniej ziemskiej wędrówki. Polecamy tę lekturę każdemu, kto pragnie żyć i umrzeć zgodnie z islamem.

 • Hadżi Raszid hazrat Bułtaczejew (Rinat Amirowicz) urodził się w Kasimowie, na dawnej tatarskiej ziemi Chanatu Kasimowskiego (obecnie okręg kasimowski w obwodzie rizańskim).

  W 1994 r. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Po zakończeniu dwóch stopni w tamtejszej Akademii Islamskiej, decyzją muftiego szejcha Rawila Gajnutdinowa z 12.08.2003 r. otrzymał tytuł imama-chatiba i został wyznaczony na starszego imama-chatiba Kasimowa. W 2006 r. ukończył wydział prawa muzułmańskiego i powrócił do Kasimowa.

  W latach 2007–2009 przyczynił się do zarejestrowania lokalnych religijnych organizacji muzułmanów Kasimowa, okręgu kasimowskiego, Sasowa i okręgu sasowskiego. Dzięki temu w czerwcu 2010 r. zarejestrowano Scentralizowaną Religijną Organizację Muzułmanów „Muhtasibat Obwodu Riazańskiego”, której został przewodniczącym i imamem-muhtasibem. W 2015 r. Muhtasibat przekształcono w Scentralizowaną Religijną Organizację Duchowny Zarząd Muzułmanów Obwodu Riazańskiego (Riazański Muhtasibat), wchodzący w skład Duchownego Zarządu Muzułmanów Federacji Rosyjskiej. W 2012 r. odbył pielgrzymkę do Mekki.

  Raszid Bułtaczejew jest ponadto absolwentem Moskiewskiego Uniwersytetu Ekonomii, Statystyki i Informatyki 2007–2011, a w r. 2015 ukończył 10-miesięczny kurs „Tłumacz ustny w zakresie komunikacji zawodowej (arabski)”. Od r. 2010 wykłada język arabski na Rizańskim Uniwersytecie Państwowym im. S.A. Jesienina. Pracuje też w Riazańskiej Wyższej Szkole Dowódczej Wojsk Powietrzno-Desantowych im. gen. armii W.F. Margiełowa, jako docent wydziału języków obcych i rosyjskiego.

'+
1
'+
2 - 3
4 - 5
6 - 7
8 - 9
10 - 11
12 - 13
13 - 14
[x]